Ukazała się kolejna aktualizacja programu TaxPro do wersji 17.0.Abonenci mogą ją pobrać za pomocą mechanizmu „Powiadomień o aktualizacjach”, albo jak dotychczas po zalogowaniu na Konto klienta.
Pozostałych użytkowników zachęcamy do zakupu aktualizacji z abonamentem.
Uwaga: Nowa wersja programu zmienia strukturę bazy danych.
Aktualizację należy wykonać na wszystkich stanowiskach korzystających z tej samej bazy danych. Użycie starszych wersji Puzzle 2010 do pracy na najnowszej wersji bazy, wywołuje błędy bazodanowe i może spowodować uszkodzenie danych
Program dostosowano do nowego wzoru JPK_VAT(2) obowiązującego od stycznia 2017 roku.
Od poprzedniego różni się m.in. tym, że dopuszcza by dokument był korektą. W programie korektę zaznacza się w oknie „Opcje JPK” (menu „Analizy” -> „Zestawienia VAT” -> „JPK_VAT”) do którego dodano pole „Oznacz jako korektę”.
Mikro przedsiębiorcy będą mieli obowiązek comiesięcznego składania JPK_VAT od roku 2018. Dla podmiotów, które mają ten obowiązek już od 2017r., należy zaznaczyć na zakładce „Forma opodatkowania” okna edycji danych firmy pole „Składać JPK_VAT przed rokiem 2018”. Jeśli to pole nie jest zaznaczone (domyślnie nie jest), to przy próbie utworzenia JPK_VAT przed roku 2018 pojawi się stosowne ostrzeżenie. Informacja o tym czy JPK_VAT ma być składany jest też wykorzystywana w raporcie deklaracji VAT (dostępnym tylko w linii TaxPro ), który uwzględnia odtąd również JPK_VAT.
Ponieważ w plikach JPK_VAT trzeba, dla dokumentów nabyć, podać datę wpływu faktury, w oknie rejestracji takich dokumentów dodano pole do edycji tej daty. Domyślnie data wpływu faktury jest taka sama jak data zdarzenia gospodarczego.
W raporcie pokazującym zawartość JPK_VAT (polecenie „Deklaracja” -> „Otwórz” w oknie rejestru deklaracji) zamiast jednej kolumny „Data VAT” są teraz (o ile nie są puste) dwie: „Data sprzedaży” oraz „Data wpływu”.
Do listy formatów plików, z których można importować faktury do Programu ( polecenie „Operacje” -> „Import” w oknie dokumentów firmy) dodano format JPK_FA, w którym faktury przesyłane są do Ministerstwa Finansów. Dzięki temu można importować dane z dowolnego programu fakturującego dostosowanego do aktualnych przepisów.
Skomplikowana definicja skali podatkowej na rok 2017, a w szczególności uwzględnianych w obliczeniach kwot zmniejszających podatek, uniemożliwia utrzymanie w programie dotychczasowej obsługi skal PIT. Progi, stawki i kwoty zmniejszające podatek nie są już edytowalne i zapisywane w bazie danych, lecz są zapisane na sztywno w samym programie (zarówno te obowiązujące w latach poprzednich, jak i nowe na rok 2017). Dlatego polecenie „Skala PIT” zostało przeniesione z menu „System” do menu „Pomoc” ; zamiast okna do edycji skali otwiera teraz temat pomocy opisujący skalę na dany rok.
Na fakturze można podać nazwę i adres odbiorcy. Dane te można wpisać lub wybrać z listy, która rozwija się po kliknięciu na strzałkę przy polu nazwy odbiorcy. Lista zawiera dane odbiorców z faktur wystawionych dla danego NIP'u nabywcy w ciągu ostatnich dwóch lat. Wybierając odbiorcę wybiera się automatycznie osobę otrzymującą fakturę.
Dane odbiorcy widnieją też na fakturze korygującej. Jeśli nie poda się odbiorcy, to na wydruku faktury ani korekty nie znajdzie się akapit im poświęcony.
Szablon świadectwa pracy dostosowano do nowego wzoru. Jeśli użytkownik zmieniał ten szablon (SwiaPrac2.rtf), i chciałby aby te zmiany nadal były widoczne, to musi przekopiować do nowego szablonu „SwiaPrac3.rtf”. Ścieżka do katalogu szablonów podana jest w oknie „Informacje o programie”.
Program dostosowano do nowych przepisów (art. 100 ust. 3 i art. 101a ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług), zgodnie z którymi od stycznia 2017 r. informacje podsumowujące VAT-UE i VAT-27 składa się miesięcznie.