ADAD Pomoc Techniczna
Aktualizacja 19.4.

Ukazała się kolejna aktualizacja programu TaxPro do wersji 19.4.Abonenci mogą ją pobrać za pomocą mechanizmu „Powiadomień o aktualizacjach”, albo jak dotychczas po zalogowaniu na Konto klienta.
Pozostałych użytkowników zachęcamy do zakupu aktualizacji z abonamentem.

Zmiany w wersji 19.4

Uwaga: Aktualizacja zmienia strukturę bazy danych ( T1G33U23 ). Należy ją wykonać na wszystkich stanowiskach korzystających z tej samej bazy danych.

 

Nowy certyfikat klucza publicznego środowiska produkcyjnego JPK

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów, wysyłka JPK dostosowana została do nowego certyfikatu klucza publicznego środowiska produkcyjnego JPK. Jeśli pliki JPK były wysyłane po 22 sierpnia 2019 roku, podpisane inaczej niż danymi autoryzacyjnymi, to prawdopodobnie wysyłka zakończyła się niepowodzeniem. Należy sprawdzić status tych dokumentów, czy otrzymano do nich UPO. Jeśli nie, to należy wysłać te dokumenty ponownie.

Nowe możliwości wysyłki plików JPK_VAT z danymi autoryzacyjnymi

Ministerstwo Finansów przyjmuje teraz pliki JPK_VAT z danymi autoryzacyjnymi ( dane osobowe i kwotą przychodu wykazaną w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy, o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym jest składany dokument elektroniczny ) wysyłane z aplikacji finansowo-księgowych. Wcześniej nasz program musiał wysyłać takie pliki z danymi autoryzacyjnymi za pośrednictwem strony „https://mikro-jpk.mf.gov.pl”, imitując jej wypełnianie. Teraz pliki mogą być wysyłane bezpośrednio na odpowiednią bramkę Ministerstwa Finansów, przy czym istnieją dodatkowe możliwości:

  1. Można wysyłać pliki JPK „na niby”. Jest to teraz możliwe, ponieważ Ministerstwo Finansów uruchomiło również odpowiednie środowisko testowe. W tym środowisku testowym, dla dokumentów o parzystym identyfikatorze podatkowym dowolne dane autoryzacyjne weryfikowane są pozytywnie, zaś dla nieparzystych – negatywnie (kod statusu weryfikacji dokumentu 403).
  2. Podanie przy wysyłce adresu e-mail nie jest wymagane. Domyślnie wykorzystywany jest w programie ten nowy mechanizm wysyłki JPK. Na wypadek jakichś problemów z jego działaniem, które mogą wystąpić, pozostawiamy w programie również dotychczasowy mechanizm wysyłki. Można się na niego przełączyć zaznaczając opcję „JPK z danymi autoryzacyjnymi wysyłaj przez stronę mikro-jpk.mf.gov.pl” w menu „System” -> „Ustawienia” -> „e-Deklaracje i JPK”.

Nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zgodnie z rozporządzeniem MRPiPS z 20 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (..), które obowiązuje od 1 stycznia 2019 r., słownik tytułów ubezpieczenia został rozszerzony o kody: 1135, 0590, 0592, 1812 i 1813; zaktualizowano też opisy kodów 0430, 0431, 0511 i 0540.

Dodatkowy wydruk listy płac w postaci pasków

W odpowiedzi na postulaty użytkowników, dodano wydruku listy płac w postaci pasków, w którym paski dla każdego pracownika drukowane są na osobnej stronie, dwa takie same paski na stronie. Zamiast jednego zestawienia „Paski” są więc teraz dwa:

  • „Paski kilku pracowników na stronie”
  • „Paski 1 pracownik (2 paski) na stronie”

Alternatywne sprawdzanie kontrahentów w VAT

Ministerstwo Finansów uruchomiło specjalną usługę sprawdzania statusu podatników w VAT, z której mogą korzystać aplikacje finansowo-księgowe. Do tej pory nasz program sprawdzały kontrahentów w VAT za pośrednictwem strony „https://ppuslugi.mf.gov.pl”. Teraz, domyślnie, korzystają z nowej usługi Ministerstwa Finansów, która powinna działać szybciej. Jednak, na wypadek gdyby były z nią jakieś problemy, pozostawiamy w programie również dotychczasowy mechanizm sprawdzania kontrahentów w VAT. Żeby się na niego przełączyć wystarczy zaznaczyć w ustawieniach nową opcję: „„Kontrahentów w VAT sprawdzaj za pośrednictwem strony ppuslugi.mf.gov.pl”. Może się to okazać przydatne, biorąc pod uwagę, że MF wprowadziło w nowej usłudze następujące ograniczenia (cytujemy dosłownie):

  • ograniczenie ilości przesyłanych zapytań do maksymalnie 10 w ustalonym przedziale czasowym (1 sekunda);
  • ograniczenie ilości przesyłanych zapytań z jednego adresu źródłowego (IP, domena);
  • ograniczenie ilości przesyłanych zapytań dot. jednego numeru NIP (IP, domena);
  • liczba zapytań do usługi WS może być ograniczana czasowo/trwale dla użytkowników nieprzestrzegających powyższych reguł.

DATA PUBLIKACJI: 2019-08-27 » Pozostałe aktualności
Pliki do pobrania
Kategorie
»Na górę »Strona główna
infolinia 801 000 321
Kontakt
Adad Systems
ul. Morgowa 4
91-223 Łódź
tel. 42 61 15 800
Proponujemy również
© ADAD : Księga podatkowa : Podatki VAT, PIT : Deklaracje podatkowe : Mała Firma : : Projekt i wykonanie BerMar multimedia
-
ADAD
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.